Feedback

Історія свята 23 лютого - Дня захисника Вітчизни

06.01.2014 638

Пропозиції організувати день Червоної Армії народилися чи не разом з нею. Документи свідчать, що такі наміри в 1918 році виникали неодноразово. Але мова при цьому велася не про державне свято, а про разові агітаційні заходи, яких в перші післяреволюційні роки проводилося чимало. Серед них були і суто військові - дні "червоноармійця-фронтовика", "Всевобуча", "червоного офіцера" та інші. У перші дні січня 1919 року згадали й про наближення річниці декрету РНК про організацію Робітничо-селянської Червоної Армії. Голова Вищої військової інспекції РСЧА Н.І. Подвойський 10 січня направив до Президії ВЦВК пропозицію відсвяткувати річницю створення Червоної Армії. "28 січня, - зазначалося в цьому документі, - виповнюється рік з дня видання Радою Народних Комісарів декрету про створення Робітничо-селянської Червоної Армії. Було б бажано відсвяткувати річницю створення Червоної Армії, приурочивши святкування до 28 січня, дня видання декрету". Святкування пропонувалося приурочити "до найближчої неділі до або після 28 січня, щоб працівники могли вітати армію на вулицях під час параду і урочистих ходів".

Розгляд пропозиції Подвойського у ВЦВК відбулося тільки 23 січня. Але до 28 січня залишалося 5 днів, а до найближчої за ним неділі (2 лютого) - 9 днів. За цей час, звичайно, неможливо було підготувати всі численні заходи з відзначення, що пропонувалися Подвойським. Президія ВЦВК виніс вердикт: "Ніяких рішень не приймати через пізнє подання клопотання та неможливість в такий короткий термін організувати святкування".

24 січня президія Московської ради робітничих і червоноармійських депутатів теж розглядала питання "про влаштування свята на відзначення річниці створення Червоної Армії" і прийняла рішення: "Визнати за необхідне влаштування дня Червоної Армії в ознаменування річниці її створення. Приурочити день святкування Червоної Армії до дня Червоного подарунка. Організувати в цей день мітинги, концерти та вистави ". Підготовка до Дня "Червоного подарунка" вже розгорталася, а оскільки він теж мав пряме відношення до Червоної Армії, можна було в цей же день, нехай і з незначним запізненням, і відзначити річницю її створення.

28 січня 1919, в день річниці декрету РНК про освіту Червоної Армії, на пленарному засіданні Московської Ради її голова та член ВЦВК Л.Б. Каменєв нагадав присутнім, що "сьогодні - річниця Червоної Армії", і повідомив, що "за цілим рядом технічних причин святкування річниці Червоної Армії відкладено на 17 лютого".

Однак вибір дати 17 лютого виявився не зовсім вдалим, тому що вона не збігалася ні з днем "Червоного подарунка", ні з неділею. У зв´язку з цим 30 січня створений при ВЦВК Центральний комітет з організації святкування річниці Червоної Армії і дня Червоного подарунка повідомив про перенесення свята на неділю, 23 лютого. "Правда" та інші газети опублікували наступну інформацію: "Влаштування дня Червоного подарунка по всій Росії перенесено на 23 лютого. У цей день по містах і на фронті буде організовано святкування річниці створення Червоної Армії, яка виповнилася 28 січня".

Перший всеросійський день Червоної Армії спочатку спіткала доля інших разових "днів": про нього забули майже відразу ж після його проведення. Ні в 1920, ні в 1921 роках цей день не відзначався. Але в 1922 році про нього згадали: 27 січня було опубліковано постанову Президії ВЦВК про 4-ту річницю Червоної Армії, в якій йшлося: "Відповідно до постанови IX Всеросійського з´їзду Рад про Червону Армію Президія ВЦВК звертає увагу виконкомів на наступну річницю створення Червоної Армії (23 лютого) ".По-справжньому всенародним святом стала 5-та річниця РСЧА, що відзначався в 1923 році. У циркулярі ЦК РКП (б), підписаному А.С. Бубновим і В.В. Куйбишевою, підкреслювалося: "23 лютого ц.р. виповнюється п´ятиріччя існування Червоної Армії. П´ятирічний ювілей Червоної Армії є велике свято всіх трудящих Росії. Партійні органи повинні взяти найактивнішу участь в організації цього ювілею і в додаванні йому характеру широкого масового свята".

Особливо слід зазначити, що в постанові Президії ВЦВК, прийнятій 18 січня 1923 року, вперше після 1919 року пояснюється причина святкування дня Червоної Армії саме 23 лютого. У документі авторитетно стверджувалося: "23 лютого 1923 Червона Армія святкуватиме 5-ту річницю свого існування. У цей день, п´ять років тому, був опублікований Декрет Ради Народних Комісарів від 28 січня того ж року, яким було покладено початок Робітничо - селянської Червоної Армії, оплоту пролетарської диктатури ".

Легко встановити, що згаданий декрет був надрукований в центральних газетах майже відразу після його прийняття. Тому немає нічого дивного в тому, що ця версія походження свята залишалася в ході тільки до чергової круглої дати. У вступній частині постанови ЦВК до 10-річчя Червоної Армії говорилося вже дещо інше: "23 лютого 1918 Робочий і Селянський уряд видав декрет про створення Робітничо-селянської Червоної Армії".

Таким чином, і 10-у річницю РСЧА, як і всі попередні, відзначали як річницю декрету РНК про організацію Червоної Армії від 15 (28) січня 1918 року, але саму дату видання цього декрету тепер, всупереч істині, зв´язали безпосередньо з 23 лютого. Уже тоді висловлювалися сумніви в обгрунтованості такого положення. Сам народний комісар з військових і морських справ і голова Реввійськради К.Є. Ворошилов відкрито висловив сумнів у правомірності встановленої дати свята. В опублікованій 5 березня 1933 в "Правді" статті "15 років Червоної Армії" він писав: "До речі сказати, святкування річниці РСЧА 23 лютого носить досить випадковий і важко зрозумілий характер і не збігається з історичними датами".

І.В. Сталін в 1938 році в "Короткому курсі історії ВКП (б)" виклав принципово нову версію походження дати свята, абсолютно не пов´язану з декретом РНК від 15 (28) січня 1918 року. У книзі стверджувалося, що в 1918 році під Нарвою і Псковом "німецьким окупантам було дано рішучу відсіч. Їхнє просування на Петроград було припинено. День відсічі військам німецького імперіалізму - 23 лютого – став днем народження молодої Червоної Армії". Пізніше, в наказі народного комісара оборони СРСР від 23 лютого 1942 І.В. Сталін, з огляду на специфіку ситуації воєнного часу, трохи посилив переможний пафос наведеного вище формулювання: "Молоді загони Червоної Армії, вперше вступили у війну, наголову розбили німецьких загарбників під Псковом і Нарвою 23 лютого 1918 Саме тому день 23 лютого був оголошений днем народження Червоної Армії ".

У 1951 році з´явилося останнє трактування свята. Головна редакція "Історії громадянської війни в СРСР" зазначила, що в 1919 році перша річниця Червоної Армії святкувалася "в пам´ятний день мобілізації трудящих на захист соціалістичної Вітчизни, масового вступу робітників у Червону Армію, широкого формування перших загонів і частин нової армії". Під час обговорення в 1995 році закону «Про дні військової слави Росії» законодавці в назві дня військової слави Росії 23 лютого використовували трактування цього свята, що належить И. В. Сталіну - "День перемоги Червоної Армії над кайзерівськими військами Німеччини (1918 рік)" .

Пропонуємо Вам переглянути розділ 1 жовтня - День захисника України 2023, в якому знаходиться 40 поздоровлень на всі випадки життя.

За матеріалами: Мама тато

Цікаві статті

Всі статті

Найближчі свята

Всі свята в липні

Інформери на Ваш сайт