Feedback

Як зустріти Новий рік і Різдво з дітьми: техніка безпеки

06.01.2014 934

Новий рік, Різдво, Старий Новий рік - вони розташовані так близько, в країні новорічні канікули, батьки можуть повністю присвятити себе дітям і родині, зробити ці дні святковими, насиченими. Тільки от чому ж до кінця різдвяних канікул так багато буває звернень до невропатологів, психологів, аллергологів?

Відповідь проста - дитину «перегодували». І солодощами, і враженнями.

Хотілося б поговорити про «техніку безпеки» при проведенні новорічних свят.
Техніка безпеки на Новорічні свята для найменших дітей

Це дітки від року до двох з половиною років.

Ці малюки як правило ще погано говорять, не пам'ятають попередній Новий рік – адже вони були ще зовсім малі. Вони якщо і чули про Діда Мороза, або бачили його на зображенні в книжках, то вживу з ним ще не зустрічались.

І часто батьки чекають - не дочекаються, коли ж дитина встане на ніжки, щоб познайомити її з Дідусем Морозом.

Але їх дво- або навіть трирічний малюк може не зрадіти, а дуже злякатися.

Для самих маленьких дітей важливо, щоб під час самого Нового Року і взагалі Різдвяних свят, життя не втрачало своєї зрозумілості, передбачуваності. Занадто сильні враження нерідко вибивають дитини з колії і призводять до поведінкових збоїв.

Отже, як зробити зустріч з Дідом Морозом безпечною для дитини.

Час придивитися

Збираючись на дитяче свято, або запрошуючи Діда Мороза додому, згадайте золоте правило, що відноситься до спілкування маленької дитини з незнайомими людьми.

Для того, щоб ваш малюк не злякався незнайомця, а тим більше такого яскравого в червоному халаті, йому потрібен час, щоб придивитися, звикнути до присутності незнайомої людини в кімнаті і звикнути до її незвичайного зовнішнього вигляду.

Чим тихіше - тим краще

Батькам, особливо тим, які люблять барвисті і масові видовища не варто забувати, що «кожному овочу - свій час». Тобто те, що цікаво і привабливо для дорослого може зовсім не підходити для дитини. Наприклад, дорослі нерідко є любителями гострої і копченої, пряної кухні, яка однозначно не підходить маленькій дитині.

Так от, режим вражень в новорічні свята для малюка теж повинен бути «дієтичним», інакше можливі різного роду «алергії». Наприклад, маленькі дітки можуть так злякатися галасливого, гучного, величезного Діда Мороза, що потім довго ще будь-яка фігура в червоному каптані буде викликати у дитини приступи паніки.

Вибираючи кандидата в Діди Морози та плануючи сценарій домашнього свята потрібно, перш за все, дати Дідові Морозу чітку інструкцію.

«А очі-то таткові»

Навіть найменші діти, навіть в найкращому костюмі і гримі легко впізнають власного тата, дідуся, хресного або просто хорошого друга сім'ї.

Завчасно руйнувати прекрасну легенду про діда Мороза я б не радила. Тим більше, що дитина може після такої неправди перестати вірити батькам і в чомусь іншому. А це саме по собі не корисно для відносин.

Де ж справжній Дід Мороз?

Діти постарше вже добре розуміють, що дідів Морозів багато, і всі вони різні і костюми теж різні. У саду на святі - один дід Мороз, у дитячому клубі - інший, а театрі - третій, і всі вони різні, та ще в кожному супермаркеті по діду Морозу. Це цілком можна пояснити тим, що справжній дід Мороз - один, він невидимий простому оку і саме він кладе подарунки під святкову ялинку, а ці всі діди Морози - його помічники, тому що один він не може встигнути скрізь. Ось і доводиться посилати помічників - молодших Дідів Морозів. Свідомість дитини цілком готова саме до такої версії подій - згадайте російську казку «Два Мороза».
Чи варто запрошувати Діда Мороза додому?

Якщо мова йде про дитину віком від 3 до 6 років, то відповідь на це питання швидше за все буде позитивною

. У цьому віці діти вже досить великі, щоб не занадто Діда Мороза боятися, але ще досить маленькі і тому в те, що це дійсно Дід Мороз, а не дядько переодягнутий, вірять.

Для дітей постарше, у яких вже почали мінятися молочні зуби, а відповідно і магічне мислення починає поступатися місцем логічному, такий близький, фактично індивідуальний, контакт з дідом Морозом може завчасно заронити сумнів у душі дитини.

Вибираємо Діда Мороза

Ідеальний дід Мороз для маленької дитини має бути:

• тверезим. Начебто це умова для всіх є очевидною, однак реальність така, що далеко не у всіх батьків, які й самі в душі чекають Діда Мороза, вистачить рішучості не пустити на поріг довгоочікуваного гостя, почувши запах спиртного. Тим не менш, адекватність і тверезість діда Мороза - головна умова для вас і вашої дитини.

• не дуже гучний голос і не надто гучна поведінка

• здатність враховувати вікові особливості і міняти сценарій візиту у відповідності з реакціями дитини.
Інструктуємо Діда Мороза

Перша й головна умова для дитини, якій немає ще чотирьох років - не чіпати її руками, особливо руками в «Мороз» рукавицях, поки вона сам цього не захоче.

Діти взагалі чутливі до тактильних контактів з незнайомими людьми, а вже така екзотична постать, як Дід Мороз може викликати жах, змішаний із захватом.

Друге: не чекайте від дитини активності.

Для маленьких дітей зовсім не обов'язковим є гаряче бажання розповісти Дідові Морозу віршик, заспівати пісеньку, або навіть просто назвати своє ім'я.

Дитина може не вимовити ні єдиного слова, але при цьому вона буде в повному захваті.

Головне, не намагатися пробивати її мовчання - це може обернутися сльозами і повною відмовою від контактів.

Якщо малюк раптом готовий говорити з Дідом Морозом, і сам цього хоче - дуже добре, радійте і знімайте на відеокамеру. Якщо ж він мовчить і тільки уважно дивиться - скажіть собі, що це перший, а не останній Новий Рік в його житті, і все ще буде.

Від 5-6 річних дітей Діди Морози часом просто не знають, як і звільнитися, настільки сильне у цих старших дітей бажання показати свої досягнення - заспівати пісеньку або розповісти вірш.

Налаштовуйте себе на те, що через рік, ну максимум через два, ви зможете з гордістю зафіксувати на фото та відео радість вашої дорогої дитини при вигляді Діда Мороза.

Очікування свята

Що можна робити з дитиною разом і для дитини:

• Перш за все для малюка, якому вже виповнилося 3 роки, я б рекомендувала останні 10 днів - тиждень вести «календар очікування» свята. Потрібно або в певний час доби, наприклад перед сном, відривати разом з дитиною листочок у відривного календаря, звертаючи її увагу на те, як мало залишилося листочків, а значить і днів до кінця старого року, а значить і до початку Нового.

Правда, тут є одне ускладнення: мислення маленької дитини багато в чому є магічним. І ваш малюк цілком може подумати, що чим швидше він відірве всі листочки, тим швидше настане свято.

Діти дошкільнята не цілком усвідомлюють хід часу і його тривалість. І ваш «календар очікування» зможе їм у цьому допомогти.

Гарні також і саморобні календарі, в яких можна вечорами розфарбовувати кружечки, або прорізати віконечка. Зараз можна знайти фабричні новорічні календарі, в яких за кожним днем - віконцем лежить маленька шоколадка.

• Від дітей, яким більше 4 - 5 років можна очікувати багаторазово повторюваних питань: «мама, ну коли ж настане свято?»

Дратуватися на ці питання не слід, але потрібно наповнити останні передноворічні дні спокійними передсвятковими приготуваннями.

Наприклад, можна разом з малюком готувати подарунки родичам і друзям і обов'язково упаковувати разом в подарунковий папір. Старші діти можуть із задоволенням надписувати подарунки і робити новорічні та різдвяні листівки.

• Гарне передсвяткове заняття - випічка спеціального пряного печива, яке на стрічках можна повісити на ялинку. Запах кориці та імбиру при цьому у дитини напряму стане асоціюватися з чимось чарівним. Адже маленькі діти дуже чутливі до запахів.

• Обов'язково варто читати новорічні, різдвяні, святочні історії та казки, які будуть готувати свідомість вашої дитини до майбутніх свят.

• Можна також поступово, протягом останніх двох тижнів перед святом прикрашати будинок саморобними та покупними іграшками, різдвяними вогниками і ліхтариками. Малювати на віконцях картинки вітражними фарбами.

І до Нового року будинок повинен поступово перетворитися, бажано при безпосередній участі дитини.

• Ще одна хороша затія - листи й листівки Діду Морозу, які кладуться в морозильник, звідки дід їх сам забирає. У це вірять навіть молодші школярі. А написання листа - хороший спосіб дізнатися про найзаповітніші бажання дитини. Тільки не подавайте виду, що ви цей лист прочитали.
Сценарій, дизайн, логістика новорічних свят

Чим більше свят, тим гірше сприймається кожне з них, особливо якщо вони однотипні, зі схожим сценарієм викрадення якихось атрибутів новорічного свята, типу мішка з подарунками або снігуроньки.

Вибирайте заходи різнопланові. Загальне правило таке: ялинок повинно бути не більше, ніж вік дитини мінус один, включаючи домашні, дитсадкові свята.

А скільки «ялинок» нормально? По-хорошому, справжнє новорічне свято має бути одне. А от якщо в дитини щодня ялинка, на яку приходить Дід Мороз, та ще й сценарії свят багато в чому схожі - то відчуття чарівництва може почати поступатися місцем просто втомі.

Які свята вибирати? Чим молодша дитина, тим тихішими повинні бути свята. Маленькі діти не люблять шум, велику кількість нових людей, нових запахів, різних непередбачених ефектів типу феєрверків і спецефектів. Це їх не радує, а скоріше лякає.

Також не підходять їм свята, де не передбачається присутність батьків. Діти до 6-7 років навряд чи зможуть отримувати задоволення від свята, якщо поряд немає мами. І злякатися вони можуть не в перший момент, коли потрібно маму відпустити, а в самий емоційно насичений момент спектаклю, і підняти крик, а мами поруч уже не буде. Дитина-дошкільник досить часто занадто серйозно сприймає театралізовані вистави і не відчуває різниці між сценою і залом для глядачів.

А ось якщо ваша дитина вже ходить до школи - то тут чим страшніше і несподіваніше - тим цікавіше. Тобто уподобання прямо протилежні.

Пропонуємо Вам переглянути розділ Різдво Христове 2024, в якому знаходиться 326 поздоровлень на всі випадки життя.

За матеріалами: Мама тато

Цікаві статті

Всі статті

Найближчі свята

Всі свята в липні

Інформери на Ваш сайт