
Звичай колядування має свою давню історію, коріння якої сягає ще арійських часів. Колядки пов'язані з днем зимового сонцестояння, яке наші предки називали святом Коляди.
| 171. |
171. На Дунаєчку при беріжечку
Приспів: Щедрий вечір, святий вечір.
Там усі святі воду святили. Воду святили, хрест загубили. Туди ж нам ішла гречная панна. Перейшли її та усі світі, Узяли її просити, благати: "Чи не знайшла ти золотий хрестик?"
|
|
|
| 172. |
172. Я панночка маненька, У мене шуба новенька, Чоботки коркові. Пожалуйте червонця на підкови.
|
| 173. |
173. Коли Христос родився і на світ з’явився, Темна ніч стояла, зірка лиш сіяла.
Приспів: Ангели воспівають, Христа Бога вихвиляють: "Слава! Слава! Слава! Слава в вишніх Богу!"
Коли Діва Марія Сина породила, То в постільку білу Його положила.
Приспів: Ангели воспівають, Христа Бога вихвиляють: "Слава! Слава! Слава! Слава в вишніх Богу!"
Пастушкам у полі янгол ся з’являє Та їх до вертепу мило запрохає.
Приспів: Щоб Дитятку честь віддати І весело заспівати: "Слава, слава, слава, Слава в вишніх Богу."
Із небесним хором всі днесь веселімся І Христу-Дитятку щиро поклонімся.
Приспів: Щоб Дитятку честь віддати І весело заспівати: "Слава, слава, слава, Слава в вишніх Богу."
|
| 174. |
174. Добрий вечір тобі, пане господарю.
Приспів: Радуйся! Ой радуйся, земле, Син Божий народився!
Застеляйте столи та все килимами, Та кладіть калачі з ярої пшениці. Бо прийдуть до тебе три празники в гості: Ой що перший празник – Святеє Рождество,* А другий вже празник – Святого Василя, А третій вже празник – Святі Водохрещі. А що перший празник зішле тобі втіху, А що другий празник зішле тобі щастя, А що третій празник зішле всім нам долю, Зішле всім нам долю, Україні волю.
|
| 175. |
175. По всьому світу стала новина Діва Марія сина родила В ясла положила, сінцем притрусила Господнього сина
Діва Марія Бога просила Щоби я сина свого сповила Тиж небесний царю Пошли мені дари Цьому дому й господарю
Зійшли янголи з неба до землі Принесли дари Діві Марії Три свічі воскові Ще й ризи шовкові Ісусові Христові
Просіяла звізда з неба до землі Зійшли янголи к Діві Марії Співають божі пісні Господній невістці Радощі приносять
|
| 176. |
176. Я маленька панночка, Як в гаю фіалочка, Раненько встаю, Оченята протираю, З празничком поздоровляю!
|
| 177. |
177. Ясна зоря всьому світу звістила, Що Пречиста Діва Сина зродила. У вертепі між бидляти на сіні Стелить Мати постіль-ложе Дитині.
Під головку стелить зілля пахуче, Щоб не гризла та солома колюча, Бо у неї для Дитинки малої Ані пуху, ні перинки м’якої.
Як почули те знадвору пташата, Як клопоче бідна Мати Дитяти, Позлітались, позносили по пір’ячку м’якому І стелили теплим пухом солому.
|
| 178. |
178. Коляд, коляд, колядниця, Добра з маком паляниця, А без маку — не така. Дай, хазяїн, п’ятака! Як не даси п’ятака, Я вола — за рога, А кобилу — за чуприну Та й поведу на тічок. А з тічка — в кабачок Да проп’ю за п’ятачок!
|
| 179. |
179. В Вифлеємі новина, Діва Сина породила, Породила в благодати Непорочна Діва Мати Марія.
Положила на сіні В Вифлеємській яскині Йосиф Діву потішає, Повивати помагає Марії.
Слава Божа і хвала У вертепі настала: З неба Ангели злітають, З Сином Божим прославляють Марію!
Серед темної ночі Дивне світло б’є в очі – Ясна зоря засвітила, Де Дитятко породила Марія.
Недалеко пастирі Пасли стадо в долині, До вертепа прибігають І з Дитятком тут витають Марію.
На коліна падають. Подарунки складають: "Що убогий дати може, Жертвуємо, Сину Божий, Марії".
Ще приходять три царі Аж зі сходу звіздарі, Для Ісуса ставлять щиро Ладан, золото і миро Марії.
І ми тоже поспішім, Богу дари принесім, У покорі прибігаймо, З Сином Божим все благаймо Марію.
|
| 180. |
180. Я маленька дівонька, Як у полі квітонька, На сопілці граю, Пісеньку співаю — Всіх вас розважаю. Будьте здорові!
|